تبلیغات
روان تست ها - ​ظریف:‌ زبان فارسی یاور ما در دیپلماسی رسمی کشور است

​ظریف:‌ زبان فارسی یاور ما در دیپلماسی رسمی کشور است

سه شنبه 4 آبان 1395 11:59 ب.ظ

 

ایبنا - ​ظریف:‌ زبان فارسی یاور ما در دیپلماسی رسمی کشور است

 • ایبنا - ​ظریف:‌ زبان فارسی یاور ما در دیپلماسی رسمی کشور است
  محمدجواد ظریف

  محمدجواد ظریف

  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، هیات امنای بنیاد سعدی با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور و رئیس هیات امنا، دکتر ظریف، وزیر امور خارجه، دکتر فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مخبر، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، معاونان وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه به‌عنوان اعضای حقوقی و همچنین استادان زبان فارسی و اعضای حقیقی و معاونان بنیاد سعدی در ساختمان نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

  رئیس هیات امنای بنیاد سعدی پس از استماع گزارش‌های ارائه شده از سوی رئیس و معاونان بنیاد سعدی درباره عملکرد یک سال گذشته بنیاد، تاکید کرد: زبان فارسی اصلی‌ترین عنصر هویت ملی ایران و ترویج و گسترش این زبان از اهداف راهبردی کشور است.

  جهانگیری ضمن تشکر و قدردانی از فعالیت‌ها و اقدامات موفق بنیاد سعدی، گفت: بنیاد سعدی بنیادی نوپا است که رسالت بزرگی در ترویج زبان فارسی برعهده دارد و پس از گذشت سه سال از تاسیس، موفق به انجام کارهای خوبی شده است.

  معاون اول رییس‌جمهور، ادامه داد: کارهای ارزشمندی توسط بنیاد سعدی در جهت آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی انجام شده و استفاده این بنیاد از ابزارهای مدرن و فضای مجازی گامی مهم در جهت پیشبرد اهداف است.

  رئیس هیات امنای بنیاد سعدی با اشاره به استفاده بنیاد سعدی از ظرفیت‌ها و تجربیات دستگاه‌های دیگر در زمینه آموزش زبان فارسی در جهان، خطاب به نمایندگان سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: امیدوارم تا حد امکان در افزایش مبلغ بودجه بنیاد سعدی تلاش لازم صورت پذیرد.

  حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی نیز در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت زبان فارسی در جهان و فعالیت‌های بنیاد سعدی، گفت: در حال حاضر بیش از 250 کلاس آموزش زبان فارسی در جهان فعال است که مورد حمایت بنیاد سعدی قرار دارند.

  وی با اشاره به برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی برای فارسی‌آموزان خارجی، اظهار کرد: بنیاد سعدی در طول یک سال گذشته 12 دوره دانش‌افزایی کوتاه‌مدت و بلندمدت برگزار کرده که مهم‌ترین آن هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تابستان امسال با حضور 209 فارسی‌آموز از 41 کشور جهان در تهران بود. فارسی‌آموزان حاضر در این دوره علاوه بر گذراندن آموزش‌های سطح‌بندی شده، از مراکز فرهنگی، علمی و گردشگری تهران و اصفهان بازدید کردند و از نزدیک با فرهنگ و مردم ایران آشنا شدند.

  فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر عضو هیات امنای بنیاد سعدی نیز در ادامه این جلسه، گزارشی از حضور 35 استاد زبان فارسی در دانشگاه‌های مختلف جهان ارائه داد.

  همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با تاکید بر گسترش زبان فارسی در جهان، گفت: ترویج زبان فارسی برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و یاور ما در دیپلماسی رسمی کشور است و از بنیاد سعدی به خاطر فعالیت‌های ارزشمندی که انجام می‌دهد تشکر می‌کنیم.

  سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی نیز طی گزارشی، به بیان مواردی مانند آماده شدن سند راهبردی 10 منطقه تعریف شده در جهان، تدوین وضعیت موجود زبان فارسی در 35 کشور دنیا، نخبه‌شناسی و نخبه‌پروری در حوزه زبان و ادبیات فارسی، افزایش بودجه برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در جهان، به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایران و جهان و برگزای المپیاد زبان فارسی در هشت کشور، پرداخت.

  در ادامه جلسه هیات امنای بنیاد سعدی، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز با اشاره به طراحی 65 عنوان کتاب برای مخاطبان زبان فارسی در جهان و پیش تولید پنج عنوان از آن‌ها، به ارائه گزارشی از برگزاری هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در تابستان گذشته پرداخت.

  در این جلسه، بودجه پیشنهادی سال 1396 بنیاد سعدی و بودجه تفصیلی سال 1395 بنیاد، موضوع ماده 31 آیین‌نامه مالیاتی ـ محاسباتی، مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

  همچنین اصلاح ماده 49 آیین‌نامه مالی ـ معاملاتی بنیاد سعدی جهت افزایش سقف معاملات اعم از جزئی، متوسط و عمده، مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

  دستورالعمل مربوط به مصرف درآمدهای اختصاصی و نحوه هزینه‌کرد آن و اصلاح بند «ب» ماده 32 آیین‌نامه مالی ـ معاملاتی بنیاد سعدی و نیز صدور مجوز جهت انجام هزینه از محل درآمد حاصل از سود سپرده ثابت برای تامین تجهیزات و اموال مورد نیاز بنیاد، از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت.